Can Bağı

by:

Hayat

Arkadaşımız çoktur ama dostumuz tektir

Can Bağı Dost ve dostluk denilen şey , ruhlarımızın beraber olmasını sağlayan bir rastlantı yada zorunlukla edinilen yakınlıklardır. Benim dostluğumda kalpler o kadar derinden uyuşmuş ve kaynaşmıştır ki her şey de birbirimizin yarısı olmuşuzdur. Her ilişkide olduğundan farklıdır dostluk ilişkisi. Belki de adına dost dedirten bir ömür sürdürende bu farkıdır. Gerçek dostlukta onu kendine çekmekten ziyade kendini ona vermeli insan. Ondan iyilik beklemekten öte ona iyilik etmeyi arzu etmelidir.

Onun kendine yapacağı her iyiliği kendine yapılmış gibi hissetmektir. Dostumun bana en büyük iyiliği kendi için iyi bir şeyler yaptığı zamandır. Size şimdi gerçek dost şudur budur diye anlatmayacağım. Benim için dost nedir ondan bahsetmek istiyorum.

Hani hiç bir kan bağınız olmadan bazen en mutlu bazen en üzüntülü zaman zaman en mahrem olaylarımızı anlattığımız o gönül bağı kurduğumuz kişi. Bazen aylarca görüşmesek de görüştüğümüzde kaldığımız yerden devam ettiğimiz kişi. Hiçbir şey paylaşamasak bile yüzüne baktığımızda bile içimizi neşelendiren güven veren yanında kendimizi hiç olmadığımız kadar iyi hissettiren kişi. Hepimizin hayatında dost dediğimiz birçok kişi vardır.

Ama dostluğun asıl sırrı az hatta tek bir tane olmasıdır. Arkadaşımız çoktur ama dostumuz tektir. Onu diğerlerinden ayıranda budur. Dostumu niçin sevdiğimi sorsalar şunu derim o oydu ben bendim. İşte bu kadar basit ve yalın. Dostunla sidik yarışına girmezsin. Onun elde ettiği başarı senin mutluluğun olur. Onun üzüntüsü sana dert olur. O yokken onun menfaatlerini gözetirsin haklarını müdafa edersin.

Peki kim sana dost gibi görünüyor ?

Bunun cevabını bulmak küçük yaşlarda zor olsa da ilerleyen yaşlarda ayrımını yapmak çokta zor değil. Zaten dost olanla -miş gibi görünen hemen kendini ayıklıyor zamanı geldiğinde. Size şirin görünmek için yalan söyleyen dost değildir. Arkanızdan ayrı yüzünüze ayrı konuşan dost değildir. Hatalarınızı arayan ve bunları açığa vuran dost değildir. Menfaatleri doğrultusunda sizinle çıkar ilişkisi kuran dost değildir. kısacası yanında kendinizi huzursuz güvensiz hissettiren sürekli kendinizi söylediklerinizi kontrol etme ihtiyacı hissettiren kişiler dostunuz değildir.

Arkadaş bulmak kolayken dost bulmak bir o kadar zordur. Beraber kahve içip sohbet ettiğin her kişi arkadaşın olabilir ama dostluk emek gayret ve çaba ister. Dostumuzdan çok şey beklerken kendimize de şunu sormalıyız , ben gerçek bir dost muyum ? çünkü dostunuz sizin aynanızdır )(Can Bağı

One Reply to “Can Bağı”

  1. […] farkına varmamız muhtemel olan tek zaman, kendimizi bitkin, stresli , yorgun, bitkin, üzgün, üzgün, endişeli , sinirli , öfkeli veya “nedensiz yere” […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:

smm panel
instagram takipçi
takipçi
sağlıyıcı smm
düğün organizasyonu
düğün salonu
düğün mekanı