Covid-19 ölümleri 300.000’i geçerken ‘kara mantar’ korku saldı

by:

HaberHayat

Mukormikoz, hem mevcut hem de iyileşmekte olan koronavirüs hastalarında ortaya çıkmış ve bulanık görme, göğüs ağrısı ve solunum güçlüklerine neden olmuştur. Covid-19 ölümleri 300.000’i geçerken ‘kara mantar’ korku saldı 

Hindistan rekor 300.000 sadece üçüncü ülke oldu Covid-19 ölüm olanların bazıları çarpıcı bir ölümcül mantar enfeksiyonu ile ilgili korkuların büyüyen ortasında Pazartesi günü virüs mücadele. Mukormikozis olarak bilinen sözde siyah mantar, fazla 8.800 toplam vaka karşısında kaydedildi Hindistan , kimyasallar ve gübre ülkenin bakanı Sadananda Gowda, bir de belirtti tweet cumartesi.

Gowda, mukormikozun neden olduğu resmi ölüm sayısını paylaşmasa da, Associated Press, yerel medyanın hastalık nedeniyle 250’den fazla kişinin öldüğünü tespit ettiğini bildirdi. Uzmanlar AP’ye, ülkenin ikinci dalgasından önce Hindistan’da yılda sadece birkaç mukormikoz vakası gördüklerini söylediler. Bu, mantar enfeksiyonunun Covid-19 hastaları üzerinde korkunç etkileri olduğu korkusunu daha da artırdı.

Resmi verilere göre Hindistan , Pazartesi günü 4.454 Covid-19 ölümü kaydetti ve ABD ve Brezilya’dan sonra 300.000’in üzerinde toplam ölüme ulaşan üçüncü ülke oldu . Ayrıca Pazartesi günü 222.315 yeni vaka bildirdi ve toplam 26 milyondan fazla vakaya ek olarak.

Mukormikoz, hem mevcut hem de iyileşmekte olan koronavirüs hastalarında ortaya çıkmış ve bulanık görme, göğüs ağrısı ve solunum güçlüklerine neden olmuştur.

Hastalık solunum yolu yoluyla yayılır ve özellikle zayıflamış bağışıklık sistemi ve altta yatan rahatsızlıkları olanlar için zararlıdır ve Hindistan‘daki doktorların büyük miktarlarda steroidle tedavi edilen koronavirüs hastalarında bulduğu gibi.

Covid-19 ölümleri 300.000’i geçerken ‘kara mantar’ korku saldı

Hindistan‘ın Uttar Pradesh eyaletinden bir sağlık memuru olan SK Pandey, AP’ye, bunun özellikle kalifiye olmayan doktorların uygunsuz şekilde steroid reçete ettiği kırsal alanlarda ve daha küçük şehirlerde belirgin olduğunu söyledi.

“Bu, hastanın hastaneye kaldırılmadığı daha küçük şehirlerde siyah mantar vakalarında artışa neden oldu” dedi.

AP’ye göre mukormikoz, beyne ulaşırsa yaşamı tehdit edebilir, bu nedenle doktorlar, enfeksiyonun çok uzağa yayılmasını önlemek için hastaların gözlerini cerrahi olarak çıkarmak zorunda kalıyorlar.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi Cuma günü çevrimiçi bir video konferansında Hindistan’ın Varanasi kentinde sağlık çalışanlarına hastalığın yeni bir zorluk olduğunu söyledi.

Image: An attendant sits next to a patient who recovered from the Covid-19 coronavirus and is now infected with the deadly fungal infection in Jabalpur on Friday.

Bir görevli, Covid-19 koronavirüsten iyileşen ve şimdi Cuma günü Jabalpur’da ölümcül mantar enfeksiyonu kapmış bir hastanın yanında oturuyor.

“Siyah mantara karşı önlemlere odaklanmalı ve sorunla başa çıkmak için çabaları artırmalıyız” diye ekledi.

Haftalardır, Hindistan’ın sağlık sistemi ve krematoryumları, ülkenin yaygın ikinci dalgasıyla boğulmuş durumda ve oksijen tedariki, ilaç ve YBÜ yataklarında kıtlıklarla karşı karşıya. Bununla birlikte, bu ayın başlarında 400.000’in üzerine ulaşan günlük sayımlara kıyasla, haftada 300.000’den az günlük vaka kaydedilerek, yavaşlayan bazı enfeksiyon belirtileri olmuştur.

Uzmanlar, sayının çok büyük bir eksik sayılmasından ve gerçek rakamların 1,3 milyarın üzerinde nüfusa sahip ülkede beş ila 10 kat daha yüksek olabileceğinden hala korkuyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:

smm panel
instagram takipçi
takipçi
sağlıyıcı smm
düğün organizasyonu
düğün salonu
düğün mekanı