Dünyanın en büyük buzdağı az önce Antarktika’daki buz tabakasını kırdı

by:

BilimHayat

Yüzen kütle Rhode Island’dan daha büyüktür ve Manhattan’ın 70 katından fazla bir alanı kaplar.

Dünyanın en büyük buzdağı az önce Antarktika’daki buz tabakasını kırdı Avrupa Uzay Ajansı’na göre, Rhode Island’dan daha büyük bir buz parçası Antarktika’daki bir buz tabakasını kırdı . Ajans yetkilileri, yüzen kütlenin 1.600 mil kareden fazla bir alanı kapladığını ve onu dünyanın en büyük buzdağı yaptığını söyledi.

A-76 olarak adlandırılan buzdağı, Ronne Buz Sahanlığı’ndan Weddell Denizi’ne çöktü. Avrupa Uzay Ajansı’nın ikiz Copernicus Sentinel-1 uydusu, 13 Mayıs’ta kırılan dev buz kütlesini tespit etti. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, Donanma ve Sahil Güvenlik tarafından işletilen ABD Ulusal Buz Merkezi, ertesi gün buzağılama olayını doğruladı ve A-76’nın Weddell Denizi’ndeki konumunu kaydetti.

Örgüt Cuma günü tweet attı . “Weddell Denizi’ndeki Ronne Buz Sahanlığı’nın batı tarafında bulunan ve şu anda dünyanın en büyük buzdağı olan Buzdağı A-76 buzağıları .” Avrupa Uzay Ajansı’na göre parmak şeklindeki buzdağı yaklaşık 105 mil uzunluğunda ve 15 mil genişliğinde. Toplam alanı Manhattan, New York’un 70 katından fazladır.

Bir buz tabakasının dökülmesi alışılmadık bir durum değildir ve buzağılama olayları, bu genişleyen donmuş platformlar ilerleyip daraldıkça doğal olarak meydana gelir. Ancak son yıllarda bilim adamları, iklim değişikliğinin Antarktika bölgesinde endişe verici değişikliklere neden olduğunu söylediler. Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi’ne göre, örneğin küresel ısınma bir buz tabakasının geri çekilmesini hızlandırabilir ve çökmesine neden olabilir .

En Büyük Buzdağı Unvanını

Avrupa Uzay Ajansı, en büyük buzdağı unvanının daha önce A-23A olarak bilinen bir buz parçası tarafından tutulduğunu söyledi. 1.500 mil karenin biraz altında bir alanı kaplayan bu buzdağı, şu anda Weddell Denizi’nde de yüzüyor.

A-76 çok büyük olsa da, kayıtlı tarihteki en büyük buzdağının yalnızca üçte biri boyutundadır. Bu atama, 21 yıl önce Antarktika’nın Ross Buz Sahanlığı’ndan doğan B-15 adlı bir buzdağına ait. NASA’nın Dünya Gözlemevi’ne göre, B-15 buzdağı kırıldığında 4.200 mil kareden fazla alanı kapladı .

Dünyanın en büyük buzdağı az önce Antarktika’daki buz tabakasını kırdı. Buzdağları isimlerini ilk nerede ve ne zaman gözlemlendiklerine göre alırlar. Antarktika, farklı bölgeleri belirtmek için kullanılan A, B, C ve D harfleriyle kadranlara bölünmüştür. Daha sonra her yeni tanımlanan buzdağına bir sıra numarası atanır. Bu nedenle, A-76 Bellingshausen / Weddell Denizi çeyreğinde görüldü ve ABD Ulusal Buz Merkezi tarafından izlenen 76. buzdağı oldu.

Daha önce adı verilen başka bir buzdağından oluşan bir buzdağına, adının sonunda ardışık bir harf verilir.A-76 olarak adlandırılan dünyanın en büyük buzdağı Antarktika'dan doğdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:

smm panel
instagram takipçi
takipçi
sağlıyıcı smm
düğün organizasyonu
düğün salonu
düğün mekanı