Gerçekten Aşık mısın?

by:

BilimHayat

Neden aşık oluruz hiç düşündünüz mü?

Gerçekten Aşık mısın? Veya herkesin dilinde dolaşan şu kelebek etkisi nedir diye hiç merak ettiniz mi? Aşk sizce sadece kişinin kendi tarzı, düşünceleri ve duygularıyla mı alakalı yoksa iki insanın arasında  olan bir çekimden mi kaynaklıdır. Ama eğer böyle olsaydı  tek taraflı aşk (platonik aşk) olmazdı. Bu aralar sosyal medyada bir kaç kişiden gördüğüm ve araştırdığım kadarıyla bir insan hayatında üç kere aşık olurmuş. Bunlardan birincisi “Peri Masalı Aşk”. Bu aşk küçük bir yaşta kapıldığımız ve çok hayal kurulan bir dönem ancak bu ilişki sürecinde kendimizden çok ödün veririz daha çok kendimiz olmak yerine onun seveceğini düşündüğümüz bir şekilde davranırız. Yanlış anlamayın bir insan sevdiği için değişir ancak kendi kişiliğini ve seni sen yapan şeyleri  değiştiriyorsan bu peri masalı aşktır. Bence biri size gerçekten değer veriyorsa ve size gerçekten aşıksa olumsuz ve size ya da karşınızdaki kişiye zarar veren bir özelliğiniz, alışkanlığınız dışında kendinizi değiştirmenizi istemez. Eğer sizi kendi istediği şekle sokmaya çalışan bir insan varsa onu hayatınızdan çıkartın çünkü siz ona ne kadar aşık olursanız olun üzgünüm ama o size aşık değil ve sizi kendi istediği kişiye dönüştürmeye çalışıyordur. Buna izin vermeyin, bırakın sizi siz olduğunuz için seven bir insan girsin hayatınıza. O güzel kalbiniz size gerçekten değer veren biri için atsın. Çok uzatmadan hayatımızda gerçek aşk sandığımız hem gerçek aşk olmayıp hem de ayrılığı çok acıtan bir diğer büyük aşkımıza geçelim. Bu aşka “Karmaşık Aşk” deniyor. Genel olarak  ilişkide eski ilişkilerimizden sonra olgunlaştığımızı düşünüp bu ilişkimizin daha düzenli olacağını düşünürüz. Ama maalesef ilişkimizde çokça yıpranır ama ilişkiyi bitirmemek için çırpınırız, hatta aldatılmalar kavgalar ve uzun süreli ayrılıklardan sonra bile gerçek aşk sanılan bu duygu yüzünden barışanlar olur. İlişkiden sonra aşk ile ilgili şüpheler oluşur ve genellikle aşkı aramayı bırakırız. .Tam o sırada karşımıza çıkar işte gerçek aşk “Olgunluk Dönemi Aşkı” .Bu aşk beklenmedik bir zamanda gelir ve düşündüğümüz gerçek aşk tanımına pek uymaz. Garip ve beklenmedik şekilde kolay ve düzenli ilerler, ara sıra tartışmalar olsa da her iki taraf birbirine aynı şekilde saygı gösterir birbirlerini oldukları gibi kabul ederler.

Gerçekten Aşık mısın?

Peki ya bu aşk denen duyguyu neden yaşarız?  Her insanın zevkleri ve ve karşısındaki kişiden beklentileri farklıdır ve bu yüzden birbirini tanıyan ve yakın olan insanların aşık olma olasılığı fazladır. Şimdi söyleyeceklerim garip gelebilir ama aslında sizin bir kaç kez  aşık olmanızın sebebi  size uygun bir eş seçmek için uğraşan bilinç altınızın işi olduğunu biliyor muydunuz? Garip değil mi bende ilk bu konu hakkında yazmak için araştırma yaparken öğrendiğimde çok şaşırmıştım.

Gelelim Herkesin Dilinde Dolaşan Şu Kelebek Etkisine: Aşık olduğumuzda ya da herhangi bir yoğun duyguda  karın bölgemizdeki  yanma, sızı, kasılma hislerine kelebek etkisi denir. Kelebek etkisi aşktan bağımsız genel olarak herhangi bir sistemin küçük değişikliklerin büyük ve sonucu bilinmez sonuçlar doğurabilmesine verilen isimdir. Peki siz hiç kelebek hissini yaşadınız mı ? Sizce nasıl bir histi?

One Reply to “Gerçekten Aşık mısın?”

  1. […] , doğaya ,hayvanlara , tabiata aşığım sözlerine itibar edenlerden değilim. Sevgi duymak ile aşk başka bir şeydir.  Aşk tamamen içgüdüsel duygulara hizmet eder. Sokratese göre aşk ; […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi:

smm panel
instagram takipçi
takipçi
sağlıyıcı smm
düğün organizasyonu
düğün salonu
düğün mekanı